NHD-1.8-128160EF-CTXI#-F
DigiKey Part Number
NHD-1.8-128160EF-CTXI#-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.8-128160EF-CTXI#-F
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.8"
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 8-Bit 1.8" (45.72mm) 128 x 160
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.8-128160EF-CTXI#-F Models
Category
Viewing Area
28.03mm W x 35.04mm H
Packaging
Tray
Interface
Parallel, 8-Bit
Controller Type
ILI9163C
Diagonal Screen Size
1.8" (45.72mm)