MM3Z27VC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 16 918
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 69 000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 27 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323F
SOD-323F Pkg
MM3Z27VC
DigiKey Part Number
MM3Z27VCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z27VC
Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
75 Ohms