MM3Z3V6T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 4 073
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 276 000
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Comchip Technology
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z3V6T1G
DigiKey Part Number
MM3Z3V6T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z3V6T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z3V6T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z3V6T1G
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z3V6T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms