NVHL020N120SC1
DigiKey Part Number
5556-NVHL020N120SC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVHL020N120SC1
Description
SICFET N-CH 1200V 103A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 103A (Tc) 535W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NVHL020N120SC1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
203 nC @ 20 V
Mfr
Vgs (Max)
+25V, -15V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2890 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
535W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Supplier Device Package
TO-247-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 60A, 20V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA