ERZ-V07D470 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 10 033
Datasheet
47 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
ERZ-V07D470
DigiKey Part Number
P7295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D470
Description
VARISTOR 47V 500A DISC 8.5MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V07D470 Models
Varistor Voltage (Max)
52 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
2.8J
Capacitance @ Frequency
1550 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V