ERZ-V07D471
DigiKey Part Number
P7202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D471
Description
VARISTOR 470V 1.75KA DISC 8.5MM
Detailed Description
470 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
EDA/CAD Models
ERZ-V07D471 Models
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
42J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V