ERZ-V10D821
DigiKey Part Number
P7212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10D821
Description
VARISTOR 820V 3.5KA DISC 12.50MM
Detailed Description
820 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12.50mm
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
110J
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 12.50mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V