V14E510P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 977
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 290
820 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V14E
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E510P
DigiKey Part Number
F5363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E510P
Description
VARISTOR 820V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
185J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V