B72214S2511K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 101
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 977
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
820 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214S2511K101
DigiKey Part Number
495-6499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S2511K101
Description
VARISTOR 820V 5KA DISC 14MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
B72214S2511K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
165J
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V