ERZ-V14D821
DigiKey Part Number
P7224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D821
Description
VARISTOR 820V 5KA DISC 16MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V14D821 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
235J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 16mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V