B72220S2511K101
DigiKey Part Number
495-5951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S2511K101
Description
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220S2511K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
325J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V