AI-1441-TWT-12V-R
DigiKey Part Number
668-1459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-1441-TWT-12V-R
Description
BUZZER PIEZO 12V 13.7MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 7mA 4.1kHz 80dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AI-1441-TWT-12V-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
80dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
7mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 16V
Size / Dimension
0.539" Dia (13.70mm)
Frequency
4.1kHz
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)