AT-1224-TWT-12V-2-R
AT-1224-TWT-12V-2-R
AT-1224-TWT-12V-2-R
DigiKey Part Number
668-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT-1224-TWT-12V-2-R
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 40mA 2.4kHz 85dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT-1224-TWT-12V-2-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
40mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Washable
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
8 ~ 15V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.4kHz
Height - Seated (Max)
0.386" (9.80mm)