CX1210MKX7R7BB105
DigiKey Part Number
311-1253-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1253-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1253-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX1210MKX7R7BB105
Description
CAP PASSTHRU 1UF 20% 16V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 16V 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX1210MKX7R7BB105 Models
Category
Voltage - Rated
16V
Manufacturer
Pulse Electronics
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
1 µF
Height (Max)
0.067" (1.70mm)
Tolerance
±20%