RAK3112-8-SM-I
DigiKey Part Number
4735-RAK3112-8-SM-ITR-ND - Tape & Reel (TR)
4735-RAK3112-8-SM-ICT-ND - Cut Tape (CT)
4735-RAK3112-8-SM-IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAK3112-8-SM-I
Description
WISDUO MODULE FOR LORAWAN RAK311
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth, General ISM < 1GHz, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth v5.0, LoRaWAN, LPWAN Transceiver Module 863MHz ~ 928MHz, 2.4GHz Antenna Not Included, I-PEX MHF4 Surface Mount
Category
Serial Interfaces
ADC, GPIO, I2C, SPI, UART, USB
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included, I-PEX MHF4
Series
Utilized IC / Part
ESP32-S3, SX1262
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Memory Size
16MB Flash, 512kB RAM
Part Status
Active
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Bluetooth, General ISM < 1GHz, WiFi
Current - Receiving
25.46mA ~ 91mA
Protocol
Current - Transmitting
112mA ~ 340mA
Frequency
863MHz ~ 928MHz, 2.4GHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
54Mbps
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C