CL05B152KB5NNWC
DigiKey Part Number
1276-1522-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-1522-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-1522-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05B152KB5NNWC
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402
Detailed Description
1500 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CL05B152KB5NNWC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)