NMN0.50BK100 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1030-NMN0.50BK100-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NMN0.50BK100 |
Description | SLEEVING 0.5" ID POLY 100' BLACK |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Black Polyamide Multifilament, Halogen Free Braided Sleeving 0.500" (12.70mm) 100' (30.48m) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Color Black |
Manufacturer Techflex | Length 100' (30.48m) |
Series | Wall Thickness 0.030" (0.76mm) |
Packaging Spool | Operating Temperature -45°C ~ 150°C |
Diameter - Inside 0.500" (12.70mm) | Features Chemical Resistant, Vibration Resistant |
Diameter - Outside 0.560" (14.22mm) | Base Product Number |