BZT52C27-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5 764
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
Microchip Technology
In Stock: 387
In Stock: 350
Zener Diode 27 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C27-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C27-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C27-E3-18
Description
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 20 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW