BZX384B3V6-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 272
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 19 059
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
onsemi
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
In Stock: 966
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B3V6-E3-18
DigiKey Part Number
BZX384B3V6-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384B3V6-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B3V6-E3-18
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B3V6-E3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW