ACASA2001E2001P100
DigiKey Part Number
ACASA-2.0K/2.0K-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
ACASA-2.0K/2.0K-ECT-ND - Cut Tape (CT)
ACASA-2.0K/2.0K-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACASA2001E2001P100
Description
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
2k Ohm ±0.25% 100mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
ACASA2001E2001P100 Models
Category
Resistor-Ratio-Drift
±7.5ppm/°C
Power Per Element
100mW
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
2k
Tolerance
±0.25%
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)