SR1206JR-7W10RL
DigiKey Part Number
YAG6060TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG6060CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG6060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206JR-7W10RL
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SR1206JR-7W10RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)