SRP7030-1R5FM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6 350
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 862
Pulse Electronics
1.5 µH Shielded Inductor 10 A 10mOhm Max Nonstandard Flat Wire
SRP7030-1R5FM
DigiKey Part Number
SRP7030-1R5FMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-1R5FM
Description
FIXED IND 1.5UH 10A 10 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRP7030-1R5FM Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Features
Flat Wire
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.256" W (7.60mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12A