CAS18C102KARFC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1 980
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 569
Datasheet
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
1000 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
KEMET CAS Surface-Mount Safety-Certified Capacitors | Datasheet Preview
CAS18C102KARFC
DigiKey Part Number
399-CAS18C102KARFCTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CAS18C102KARFCCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CAS18C102KARFCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS18C102KARFC
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1812
Detailed Description
EDA/CAD Models
CAS18C102KARFC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)