MIC5237-3.3YU-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 3 071
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 945
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 20
MaxLinear, Inc.
In Stock: 500
MaxLinear, Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5237-3.3YU-TR
DigiKey Part Number
MIC5237-3.3YU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5237-3.3YU-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5237-3.3YU-TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V