REG1117A-2.5/2K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 537
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 240
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 470
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
STMicroelectronics
onsemi
onsemi
MaxLinear, Inc.
MaxLinear, Inc.
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
REG1117A-2.5/2K5
DigiKey Part Number
296-REG1117A-2.5/2K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-REG1117A-2.5/2K5CT-ND - Cut Tape (CT)
296-REG1117A-2.5/2K5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG1117A-2.5/2K5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REG1117A-2.5/2K5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
62dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.55V @ 1A