VJ0603Y224KXJCW1BC
DigiKey Part Number
720-1853-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1853-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1853-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y224KXJCW1BC
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0603Y224KXJCW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.036" (0.92mm)