VJ0603G105KXXPW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 8 000
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 121 445
Datasheet
Direct
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 342
KEMET
KYOCERA AVX
Cal-Chip Electronics, Inc.
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
VJ0603G105KXXPW1BC
DigiKey Part Number
720-VJ0603G105KXXPW1BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603G105KXXPW1BC
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603G105KXXPW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)